Call To Action to polecenie, które ma zachęcać odbiorców do wykonania określonego działania. Zastanawiasz się, w jaki sposób zmotywować użytkownika do kliknięcia w twój link? Artykuł pomoże ci zrozumieć, czym jest i jak stworzyć skuteczne CTA. Przeczytaj nasz tekst!

Zastanawiasz się, zwiększyć szansę, by użytkownik odwiedził właśnie twoją witrynę? W tym celu możesz posłużyć się szerokim wachlarzem narzędzi, których dostarczają współczesne środki przekazu. Jedną z takich przydatnych metod jest tzw. wezwanie do działania, czyli Call To Action. Chcesz się dowiedzieć, czym jest CTA i jak można wykorzystać jego moc w marketingu? Ten tekst na pewno ci w tym pomoże!

Przycisk CTA – co to jest i w jakim celu się je stosuje?

Call To Action to rodzaj odnośnika tekstowego, który jest przyciskiem (z ang. button). Gdy podczas korzystania ze strony najedziesz kursorem na element określany jako CTA button i klikniesz go, zostaniesz przekierowany na inną stronę internetową, czyli tzw. landing page. Na niej będziesz mógł przejść do wykonania określonego działania. Jak to działa? Przykładowo – na końcu artykułu o modnych prezentach urodzinowych dla dzieci za napisem „Wybierz idealny prezent dla twojego dziecka” będzie się kryło hiperłącze. Przekieruje cię do strony z prezentami, gdzie będziesz mógł je kupić.

CTA – marketing i wpływ Call To Action na pozyskiwanie klientów

CTA to przydatne narzędzie marketingowe, często wykorzystywane przez sklepy internetowe. Jeśli sprzedawcy użyją go umiejętnie, będą mogli skutecznie i konsekwentnie zachęcać nowych klientów do skorzystania z oferty. Angielską nazwę Call To Action tłumaczy się jako wezwanie do działania”. To określenie bardzo trafne. Tekst w linku ma wywołać u odbiorcy pożądaną reakcję. CTA polega na tym, że użytkownik podczas czytania tekstu trafia na informację, która zachęca go do wykonania jakiejś akcji. Po kliknięciu w link z wezwaniem do działania klient trafia na interesującą go stronę, gdzie może od razu przejść do działania.

Skuteczne CTA, czyli jak stworzyć Call To Action, które naprawdę działa?

Aby CTA było skuteczne, trzeba użyć odpowiedniego sformułowania. Pamiętaj o kilku zasadach:

Uznajmy, że niezbyt fortunnie dobierzesz słowa lub nie dość precyzyjnie określisz akcję, którą ma wykonać potencjalny klient. Wtedy może okazać się, że po kliknięciu w link odbiorca będzie rozczarowany zawartością strony, na którą zostanie przekierowany lub nie znajdzie na niej tego, czego szukał. W jednym i drugim przypadku opuści witrynę i nie wykona działania. Po kliknięciu przycisku nie zrobi absolutnie nic. Tworząc Call To Action musisz pamiętać o tym, by komunikat był precyzyjny i idealnie dopasowany zarówno do kontekstu, jak i do potencjalnego odbiorcy. 

CTA w marketingu – jakie efekty ma dać wezwanie do działania?

Jaki wpływ ma CTA na konwersję? Poprawnie sformułowane Call To Action powinno skłonić klienta do nabycia produktu lub skorzystania z usługi. Za mały sukces można też uznać wyrażenie chęci zakupu i samo nawiązanie kontaktu ze sprzedawcą. Takie jest podstawowe założenie skutecznego CTA. Samo kliknięcie w link nie spowoduje żadnej istotnej reakcji, jeśli spojrzysz na tę sytuację z punktu widzenia sprzedawcy. Prawdziwym celem jest wykonanie działania. Użytkownik ma skorzystać z oferty na stronie, do której zostanie przekierowany za pomocą odnośnika.

Button Call To Action – przykłady i dobre praktyki

Jeśli chciałbyś stworzyć skuteczny CTA button, musisz postarać się, by przycisk przyciągał wzrok. Odpowiednie kolory odgrywają tu ważną rolę. Nie bez powodu przycisk CTA jest często pomarańczowy lub czerwony. Pamiętaj także, że powinien on się znaleźć w dobrze widocznym miejscu, bez względu na to, na jakim urządzeniu potencjalny klient przegląda twoją stronę.

Nie przesadzaj z Call To Action, by nie zniechęcić klienta 

Warto też zachować umiar, gdy zamieszczasz Call To Action. Z uwagi na to, że button jest wizualnie wyodrębniony i skutecznie przykuwa wzrok odbiorcy, użyj go w tekście tylko raz. Powtarzające się przyciski lub sformułowania mogą wywołać irytację i skutek wręcz odwrotny do zamierzonego. Nachalne, powielające się CTA mogą sprawić, że potencjalny klient poczuje się osaczony lub nabierze podejrzliwości i wyłączy stronę. Nie przejdzie do landing page, więc nie osiągniesz zamierzonego celu.

Jakie sformułowania będą skuteczne jako część CTA?

Jak wspomnieliśmy, skuteczny przycisk Call To Action wymaga, żebyś precyzyjnie wskazał działanie, jakie ma wykonać odbiorca. Dobrze sprawdzają się sformułowania opisujące konkretną akcję, np.:

Niezwykle istotne jest, by w CTA zaznaczyć korzyści płynące z transakcji dla ostatecznego odbiorcy. Klient musi wiedzieć, że po kliknięciu w link zyska dla siebie coś wyjątkowego, np. indywidualną ofertę lub rabat. Wtedy wykonanie danej akcji będzie kojarzyć się z pewnego rodzaju nagrodą. Wrażenie zindywidualizowanej i ekskluzywnej oferty oraz obietnica korzyści skutecznie zachęcą użytkownika. Wykonanie działania, czyli zamierzony cel sprzedawcy, będzie bardziej prawdopodobne.

Call To Action – przykłady 

Przykłady skutecznych Call To Action obejmują konkretne sformułowania. Precyzyjnie określają one rodzaj akcji, do których zamierzasz zachęcić swojego potencjalnego klienta. „Kliknij w link” to za mało. Taki tekst nie niesie ze sobą żadnej istotnej informacji i właściwie w oderwaniu od kontekstu pozostałej treści całej strony nic nie znaczy. Odbiorca nie wie, co kryje się pod odnośnikiem.

Call-To-Action – przykłady udanych realizacji

Zdecydowanie lepiej, gdy użyjesz bardziej rozbudowanych zdań. Najlepiej nakreślisz w nich typ działania, którego oczekujesz od użytkownika. Dobrze jest zarówno w tekście, jak i w CTA podkreślić korzyści płynące z wykonania akcji, skutecznie dotrzeć do grupy docelowej i użyć barwnego, ale zrozumiałego języka właściwego dla konkretnej branży. Oto przykłady Call To Action, które rzeczywiście mogą zachęcić do działania:

CTA a konwersja – co to jest współczynnik konwersji i jaki ma związek z Call To Action?

Współczynnik konwersji określa, w jakim stopniu działania sprzedawcy wywołują pożądaną reakcję odbiorcy. W przypadku sklepu internetowego jest to potwierdzenie lub zaprzeczenie skuteczności zastosowanych zabiegów Call To Action, które mają zwiększyć grono klientów. Współczynnik konwersji pozwoli ci sprawdzić, czy twoje starania przynoszą spodziewane efekty i czy stosowane przez ciebie metody są wydajne.

Jeśli chcesz zwiększyć sprzedaż nie zapominaj o tak skutecznych metodach, takich jak Call to Action. Za pomocą dobrego CTA w prosty sposób możesz zachęcić odbiorców do określonego działania i zwiększyć przychody. Pamiętaj o wskazówkach, jak stworzyć skuteczne sformułowanie CTA. Musisz też wiedzieć, jak sprawić, aby przycisk lub link były wyróżnione w treści. Sprawdzaj na bieżąco współczynnik konwersji i testuj! 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w stworzeniu treści sprzedażowych zawierających skuteczne wezwanie do akcji, to ODEZWIJ SIĘ DO NAS! Zadzwoń: 690 523 399 lub napisz: hello@contentation.com!